Krämiga vaniljbullar i långpanna

Himmelskt goda

Igår bakade jag så goda vaniljbullar i långpanna. Jag hade inga förväntningar alls men måste säga att detta kommer helt klart bli ett stående inslag hemma hos oss. Wow säger jag bara vilka saftiga bullar, den där ”guckan” som jag penslade hela bullen med blev verkligen så gott så det var inte klokt. De små urgröpningarna i bullen med fyllningen gör såklart hela bullen, så snåla inte med hålen och framförallt snåla inte med fyllningen. Den gör den här bullen helt magisk! Krämiga vaniljbullar i långpanna är bland det godaste du kan äta om det är bullar du är ute efter.

IMG_4411

Jag har en hel kategori som heter BULLAR (<klicka), där hittar du allt i bullväg som du kan tänka dig.

IMG_4416

Dessa Vaniljbullar i långpanna går också att variera om du vill, fyll hålen med en kanel, socker, vaniljsocker blandning. Samma fyllning som den man brukar använda till vanliga kanelbullar. Väldigt gott det också!

Här nedan några tips på bullar du bara inte får missa, populära & omtyckta recept. Klicka på länkarna nedan för att komma till recept.

Stora saftiga fluffiga kanelbullar

Ljuvliga Dallasbullar

Magiska saffransbullar med vaniljfyllning

Världens härligaste vaniljbullar

Kanel & sockersnurror

Godaste kardemummabullarna

IMG_4412

IMG_4413

Pudra med florsocker så får du det där lilla extra, vackert och gott med ett litet florsocker täcke på dessa bullar. Dessa går utmärkt att frysa också.

Ett bullrecept du inte får missa:

Ett annat recept på bullar i långpanna är dessa SOLBULLAR (<klicka), himmelskt!

IMG_4414

IMG_4415

KRÄMIGA VANILJBULLAR I LÅNGPANNA

50 g jäst
150 g rumsvarmt smör
5 dl mjölk
1 dl strösocker
1 ägg
1 tsk salt
14-15 dl vetemjöl

Fyllning:

100 g rumsvarmt smör
3 msk vaniljsocker
1 dl florsocker
nypa salt

Gör såhär:

1. Smula ner jästen i en degbunke eller i en köksassistent.

2. Värm mjölken till ca 37 grader, viktigt att det inte blir för varmt.

3. Häll över mjölken över jästen och rör om tills jästen löst upp sig. Ha i socker, salt och ägg.

4. Tillsätt mjöl, och rumsvarmt smör i bitar. Arbeta degen i ca 5 minuter i maskin eller för hand tills du har en ganska så lös deg. Allt beror lite på kvalitet på mjölet men degen ska vara lite lösare än att den släpper från kanterna i bunken.

5. Låt degen jäsa i 45 minuter.

6. Rör ihop ingredienserna till fyllningen.

7. Lägg bakplåtspapper på en stor ugnsplåt. Tryck ut degen där med plasthandskar eller mjölade händer.

8. Ta fingret eller ett skaft av något slag och tryck hål över hela kakan. Bred ut fyllningen över hela kakan, det får gärna samlas fyllning i hålen. Är det snålt med fyllning gör du nytt, det ska vara mycket.

9. Låt jäsa i 30 min till. Sedan är det skjuts in i ugnen på 200 grader i ca 20 min. Håll koll så den inte blir för mörk uppepå. Ät och njut!

 

Du vet väl att det finns massor med recept på både mat och bak här på sidan, enkelt och något som alla kan laga eller baka. Nedan får du några smakprov, klicka på länkarna för fler recept på varje:

• GRATÄNGER

• SMÅKAKOR

• KÖTTRÄTTER

• PASTARÄTTER

• MJUKA KAKOR 

• MIDDAGSTIPS

 

MER INSPO:

Örfilar

Citronbullar

Bullkakor

 

Gillar du recepten blir jag jätteglad om du klickar i hjärtat under inlägget.

Följ mig gärna på min FB-sida för flera dagliga receptuppdateringar HÄR

Följ mig gärna på Instagram med bilder & videouppdateringar i story HÄR

Kram Nina

56 kommentarer till “Krämiga vaniljbullar i långpanna

  1. Hej.
    I fyllningen står florsocker men visst är det väl tänkt till att strö över den färdiga kakan?
    Det låter helt magiskt, ska baka idag.
    Tack så mycket!

  2. Brukar göra liknande med saffran i degen och sen smör o socker gegga ovanpå och russin intryckt i kakan. Ska prova baka din kaka i helgen mums😊

  3. Hej. Har du testat att göra dessa glutenfria? Ser helt underbara ut men måste tyvärr äta glutenfritt 😋

    1. Nej det har jag inte gjort tyvärr men borde funka alldeles utmärkt! Byt ut mot mjölmix istället. 👍🏼

  4. Tack för alla bra recept – jag är ingen bullbakare, och hade ställt in mig på att baka bullar med mandelmassa. Kompromissade och följde ditt recept och petade dessutom in finriven mandelmassa i hålen. Det blev sååå bra.

  5. Hej Verkligen supergoda vaniljbullar i långpanna,o annorlunda,igår gjorde jag källarfranska blev oxå mjuka o goda.Har följt många av dina recept,så roligt😃
    Ha det bra

  6. Alltså!!!! Så gott! Smälter i munnen. Gjorde 1,5 sats av smörfyllningen och det blev toppen 😊👍

  7. Har du testat att kallbaka/jäsa? Funderar på om det skulle gå bra att efter första jäsningen lägga på gojset och sedan jäsa i kylen över natten. Vad tror du om det?

  8. Hej☺️! Ser så gott ut, skulle vilja baka dessa men har en äggallergiker hemma så undrar vad jag kan ersätta ägget i degen med☺️🤔!?

    1. Går jättebra, tänk bara på att degen ska vara väldigt kladdig (jobba med
      Mjöliga händer) och att du tillsätter 1 1/2 msk fiberhusk i degen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *