Saffranskaka med pepparkakskola

Ja herreminjee och halleluja. Ungefär så kan jag väl sammanfatta denna kaka. Den blev som en enda juldröm i en och samma kaka. Denna kan jag absolut rekommendera dig att baka, den är enkel att göra men ser ut att vara en helt vetenskap att få till. Alltså MUMS!

Missa inte: Kika på mina 40 populäraste recept (<klicka)

Ser ni? En saffranskaka med en härligt len och seg pepparkakskola som rinner ned för kanterna. Jag lovar att du inte kommer kunna låta bli att äta upp hela när du väl har smakat. Jo kanske, av att du mår illa för att du ätit för mycket. Haha…

Vill du inspireras av mer saffransrecept, kolla in min kategori massor med härliga recept med saffran. Klicka HÄR.

IMG_5789

Missa inte en av julens godaste kakor! Superenkel att baka också, klicka HÄR för recept.

Den här lite saltiga pepparkakskolan som fullkomligen väller ut ur kakan alltså. Vet ni hur många gånger jag gick förbi kakan och svepte med ett litet finger i allt detta gottiga?!

Ingredienser

Saffranskaka

200 g smör

1/2 g saffran

2 tsk strösocker

1/2 msk citronsaft

2 ägg

2 1/2 dl strösocker

2 tsk bakpulver

2 tsk vaniljsocker

3 dl vetemjöl

1 dl mjölk

Kolasås

1½ dl vispgrädde
1 dl ljus sirap
1 dl strösocker
2 tsk vaniljsocker
1 msk pepparkakskrydda
Nypa salt

Gör såhär:

1. Sätt ugnen på 175 grader.

2. Lägg saffran och strösocker i en mortel, mortla ordentligt. Häll i citronsaft och låt stå i 5 minuter.

3. Smält smöret. Vispa ägg och socker vitt och pösigt. Jag vispar i ca 3-4 minuter. Häll i vetemjöl i en bunke. Blanda med bakpulver och vaniljsocker. Tillsätt det avsvalnade smöret, saffransvätskan och mjölken. Rör om tills du har en fin smet.

4. Häll smeten i en smord och bröad springform, ca 24 cm i diameter. Grädda i nedre delen av ugnen ca 25 minuter eller tills kakan är torr när du känner med sticka.

Kolasås

5. Blanda i allt utom pepparkakskryddan i en kastrull. Mot slutet av koktiden häller du i pepparkakskryddan. Koka tills du får en seg kolaså, tänk på att den blir segare när den svalnar.  Jag kokade i ca 20 minuter tills jag hade 107 grader på kolasåsen. Låt den sedan svalna litegrand.

6. Dela sedan kakan i två. Häll sedan försiktigt kolasåsen på kakan.

Det får gärna komma lite utanför, ser bara gott ut ju! 😉 uuuuu Lägg sedan på locket och pudra med florsocker. Ät & njut!

Nedan får du några smakprov till av vad för recept du kan hitta här på sidan, klicka på länkarna för fler recept på varje:

 

GRATÄNGER
SMÅKAKOR
KÖTTRÄTTER
PASTARÄTTER
MJUKA KAKOR 
MIDDAGSTIPS

För att hitta alla kategorier klicka HÄR

Gillar du receptet blir jag jätteglad om du klickar i hjärtat under inlägget.


Följ mig gärna på min FB-sida för flera dagliga receptuppdateringar HÄR

Följ mig gärna på Instagram med bilder & videouppdateringar i story HÄR

Kram Nina

18 kommentarer till “Saffranskaka med pepparkakskola

  1. Vad gott det ser ut! du beskriver dina recept så härligt och kul! detaljerat vilket är skoj att läsa. Har börjat kolla din blogg nyligen och man bara måste läsa vidare vad du skriver hela tiden! 🙂
    Vilka fina foto du tar också, man blir så lockad att baka dina recept. Så bra jobbat! 🙂

  2. Är så glad att jag har hittat din blogg! Imorgon ska jag bjuda på din saffranskaka med pepparkakskolafyllningen på jobbet.

  3. Ser tyvärr inga bilder alls, vilket är trist för man vill ju se hur resultatet är meat att bli! Kanske är det någon teknisk miss?

    1. Ja tyvärr är det så att väldigt många av mina receptbilder försvann när min blogg flyttades för ett år sen. Det betyder att jag måste göra om alla recept igen för att kunna presentera bilder här, det tar väldigt lång tid så jag hoppas du har lite överseende med att det saknas bilder.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *