Linsgryta

Comfort food…

….brukar jag kalla det. Det är värmande, fyllt av bra energi och så blir man mätt och belåten. Detta är en ”go to” gryta som jag brukar svänga ihop när jag vill äta gott och bra. Perfekt att göra mycket av så det blir över till matlådor. Blir så lycklig av matlådor! Ska du göra matlådor så dubbla receptet. Något jag verkligen kan rekommendera istället för vanligt ris är råris. Känns mer bastant i smaken, är också mättande på ett annat sätt, själv älskar jag det!

Kolla in detta recept med riktigt god thaikyckling som du äter i salladsblad! Recept klicka HÄR.

LINSGRYTA, 4 p

Kolla in denna vardagliga men supergoda KYCKLINGTACO också.

Ca 400 g röda linser i tetra

1 zucchini

2 vitlöksklyftor

200 g krossade tomater

2 dl vatten

1 1/2 msk honung

2,5 dl kokosmjölk

1 tsk torkad timjan

2 tsk paprika krydda

Salt & peppar

Gör såhär:

1) Hacka zucchini i mindre bitar, stek i lite olivolja. Pressa i vitlöksklyftor och låt de steka med lite. Skölj av linserna och häll i dem.

2) I med alla kryddor, häll i vatten och honung (vill du ha den helt vegansk så ta annan sötning). Låt det stå och puttra i ett par minuter. Häll sedan i krossade tomaterna, låt puttra i ett par minuter till.

3) Häll i kokosmjölk och låt puttra i ca 5 minuter, rör om då och då. Smaka av med salt och peppar.

Ps: Gillar du recepten och inlägget får du mer än gärna klicka i det lilla hjärtat under inlägget. 

Gillar du recepten blir jag jätteglad om du klickar i ”tummen upp” till vänster här nedanför inlägget. 

Du vet väl att det finns massor med recept på både mat och bak här på sidan, enkelt och något som alla kan laga eller baka. Nedan får du några smakprov, klicka på länkarna för fler recept på varje:

• VECKOMATSEDLAR

• KORVRÄTTER

• POTATISRÄTTER 

• GRATÄNGER

• KYCKLINGRÄTTER

• VEGETARISKA RÄTTER

Följ mig gärna på min FB-sida för flera dagliga receptuppdateringar HÄR

Kram Nina

14 kommentarer till “Linsgryta

  1. Saknar i vilket skede de krossade tomaterna ska i! Kanske inte har någon större betydelse för det blev gott iaf😁

  2. Nu har jag gjort grytan…den är jättegod!! Och jag tycker inte ens om linser! 😀 Däremot blev min mycket blötare än din. Jag fundrar på om det kan vara mängden linser. Är dina ”ca 400g röda linser” avrunnen vikt eller tetrans totala vikt?

    1. Testa att låta den puttra lite längre om du upplever den rinnig.

      400 g är tetrans totala vikt. Sedan brukar det stå avrunnen vikt på själva tetran, men det är aldrig den jag nämner i mina recept.

      Kul att du tyckte den var god! ❤️

  3. Hej! Tack för en underbar blogg. Den innehåller verkligen allt man kan önska sig:)

    Om man vill använda vanliga torra linser hur skulle du rekommendera att man gör då?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *