Havrelimpa

Lovade ju att ge dig ett recept på ett bröd som jag typ slänger ihop flera ggr i veckan. Jag älskar det här brödet och har typ svårt att låta bli och ta fler….

Havrelimpa 1 st

8 dl havregryn (mixas till mjöl) 

2 tsk bikarbonat

1,25 tsk salt

3 ägg 

4 dl vaniljyoghurt

Gör såhär:

1) Mixa havregrynen till mjöl i en blender. Mjölet blir lite grövre i konsistens.

2) Blanda i bikarbonat, salt och yoghurt. Vispa upp äggen lite lätt och ha i dem också.

3) Blanda samman till en riktigt kletig smet.

4) Klä en brödform med bakplåtspapper och klicka i smeten i den. Grädda på 175 grader i ca 60-70 min.

Följ mig gärna på min FB-sida HÄR

Följ mig gärna på Instagram HÄR

Följ mig gärna på Bloglovin HÄR(Så du inte missar några inlägg)

36 kommentarer till “Havrelimpa

  1. Gjorde detta bröd igår kväll och avnjöt det nu till frukost! Så gott!! Tack för tips på ett enkelt och gott bröd!!

  2. Åh vad gott det låter, det måste jag testa! Hur stor form ska man använda?
    Kram till dig och tack för en härlig blogg!!

    1. Oj. Vad svårt. Nej inte samma då havregrynen ju sjunker ihop så mycket när man kör dem i blendern. Men låt säga att du tar 3/4 av den mängden som jag skrev.

  3. Den här limpan bakar jag varje vecka. Jättegod och mycket bra alternativ till fikabröd. Ibland har jag även i en råriven morot. Blir saftigt och gott.
    Tack för alla goda glutenfria recept.

  4. Jag gör detta bröd varje vecka, har i bakpulver, filmjölk och russin som jag blötlägger dagen innan det blir verkligen så gott. 😋

  5. Wow! Min man älskar detta brödet! Vansinnigt lätt att göra. Använde soyghurt vanilj då det är den enda yoghurt vi äter. Tack Ninni, dina recept är såå bra!

  6. Hej och tack för alla tips du ger, älskar’t! Tror du man kan använda vaniljkvarg istället för vaniljyoughurt?
    Ha det gott och lycka till i Marbella! 😍

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *