Något som vi alltid har på vårt julbord är den a räkcheesecake, den är sååå god. Har hänt att jag får göra två för den här räkcheesecaken tar alltid slut. jag tycker dessutom att den är väldigt vacker att se på så den kan man med stolthet ställa fram på julbordet. Testa denna räkcheesecake, den är supergod.
![](https://niiinis.b-cdn.net/app/uploads/sites/17/2024/12/img_0703-1.jpg)
![](https://niiinis.b-cdn.net/app/uploads/sites/17/2024/12/img_0704-1-683x1024.jpg)
Räkcheesecake
250 gram mörkt bröd (typ kavring)
100 gram smält smör
Fyllning:
5 gelatinblad
450 gram phialdelphiaost
2,5 dl creme fraiche 34 %
1 rödlök finhackad
1 burk med röd kaviar/stenbitsrom
280 g handskalade räkor
4 msk finhackad färsk dill
1 msk nypressad citronsaft
1 msk flytande honung
salt & peppar
1 krm cayennepeppar
Dekoration:
Ägg, räkor, dill, stenbitsrom eller lite vad du själv vill ha och gillar.
Gör såhär:
1) Mixa brödet med stavmixer, smält smöret i en kastrull och blanda sedan i brödsmulorna. Rör tills det blir lite degigt.
2) Fördela ut i en springform med avtagbara kanter ( cirka 24 cm var min), platta till allt och ställ i kylen.
3) Lägg sedan gelatinbladen i kallt vatten i cirka 5 minuter. Under tiden rör du ihop creme fraiche, honung och philadelphiaost.
4) Finhacka löken (en halv om det är en större lök) och hacka räkorna, spara lite till dekoration. Rör ner detta i creme fraiche smeten, och vänd sedan ner finhackad dill, citron och stenbitsrom. Smaka av med salt & peppar.
5) Krama ur vattnet ur gelatinbladen och smält på svag svag värme, det ska smälta samman till en vätska. Vänd ner det och rör om i smeten tills de är väl blandat. Klicka sedan i hela smeten över kavringsbotten och ställ kallt i minst fem timmar, gärna över natten om det går. Lossa sedan springformen och dekorera.
Följ mina sidor:
• Facebooksida – följs av över 320 000 personer, otroligt!!! Dagliga uppdateringar med massa härliga recept och inspiration.
• Instagram – följs av 98 000. Aktiv dagligen i storys, där hittar du även andra roliga tips och uppdateringar.
• TikTok – följs av lite över 3000. Har precis kommit igång med den, TikTok är kul!
• Youtubekanal – Där finns och kommer finnas fler matlagnings/bakningsvideos.
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Gillar du detta recept blir jag glad om du gillar det på tummen längst ned.
Recept på bilden: Världens godaste köttbullar i ugn
Mer goda recept här på sidan:
• BLOGGENS 40 POPULÄRASTE RECEPT
• 20 RECEPT PÅ JULENS GODSAKER
• JULKÄPPAR – JULENS SÖTASTE KAKOR
Missa inte: ALLA RECEPTSAMLINGAR (<klicka)
Tack för att du gillar & delar, det gör mig väldigt tacksam och glad! ❤️
KRAM NINA
Hej Nina
Denna hade jag velat testa men jag är så anti mot gelatinblad. Kan man ta vegetarisk gelatin om ja isåfall hur mycket?
Har svårt att svara på det då jag aldrig provat tyvärr.