Måndag igen hörni, livet går i rasande fart. Du glömmer väl inte bort qtt försöka ta vara på varje dag, även om en måndag efter helgen kan kännas trälig så finns det något med den som man kan glädjas åt. Jag försöker alltid hitta något, idag står jag och tittar på våra buskar här utanför huset och dom har knoppat och återigen börjat den härliga resan till att göra den alldeles grön och frodig. Hur härligt är inte det? Som sagt, ny vecka och ny chans att planera matveckan i lugn och ro! Jag har satt ihop en ny fräsch veckomatsedel med några riktiga favoriter från bloggen. Här hittar du allt från värmande soppa till snabba pastarätter – och såklart en lite extra lyxig fredagsmiddag. Vi avslutar veckan med veckans gotta, som är en riktig höjdare till kaffet eller som helgens efterrätt.
Som vanligt hittar du alla goda veckomatsedlar att inspireras av HÄR.
Måndag – Krämig linssoppa med kokosgrädde

En värmande och mättande soppa med röda linser, kokosmjölk och härliga kryddor. Perfekt start på veckan – både näringsrik och smakrik! Servera gärna med ett gott bröd till.
📌 Fler vegetariska recept här!
Tisdag – Smörstekt torskrygg med romsås

Tisdagar är som gjorda för god fisk! Den här smörstekta torsken är så vansinnigt god, romsåsen till ska vi inte ens tala om. En riktig familjefavorit.
📌 Fler fisk- och skaldjursrecept här!
Onsdag – Krämig kyckling i dijon och basilikasås

Den här kycklingen svänger du ihop snabbt, och den smakar som om du stått i köket hela dagen. Dijon, basilika och grädde = magi! Servera med ris, potatis eller pasta – du väljer!
Torsdag – Gunde Svans snabba lasagne

Den här lasagnen är krämig, snabb och riktigt enkel att slänga ihop – perfekt för vardagsmiddagen! Dessutom innehåller den bara några få ingredienser, vilket gör den extra smidig att laga
Fredag – Helstekt fläskfilé med potatisgratäng

Fredagsfeelingen är total med den här rätten! Mör fläskfilé som serveras med en krämig potatissallad – en klassiker som bara inte går att motstå! Gör min falska bearnaisesås till så ät middagen komplett. Det här är en riktig helgfavorit. Bjud på något gott i glaset till så har du en perfekt middag.
Veckans gotta – Vit kladdkaka med lemoncurd

Alltså HUR god är inte denna? En len och krämig vit kladdkaka med lemoncurd som passar perfekt med klickarna grädde med florsocker och rivet citronskal. Enkel att svänga ihop och smakar ljuvligt.
Så där ja – veckans meny klar!
Hoppas du hittar något som faller dig i smaken. Har du testat något av recepten? Skriv gärna i kommentarerna vad du tyckte – jag älskar att höra från er!
Följ mig:
Min Facebooksida (<länk till Facebooksidan) följs av över 350 000 personer, följ den gärna du med! Där hittar du dagliga uppdateringar med massa härliga recept och inspiration.
Följ gärna min Instagram (<länk till Instagramsidan) också, är aktiv dagligen i storys. Där hittar du även andra roliga tips och uppdateringar.
Följ också min Youtubekanal (<länk till kanalen). Där finns och kommer finnas fler matlagnings/bakningsvideos.
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️